Search
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
  • :
  • :

آثار کاهش قیمت نفت بر گردشگری درمانی منطقه خلیج فارس

1

خبرگزاری میراث فرهنگی- بین ا‌‌‌لملل- همزمان با کاهش قیمت جهانی نفت گردشگری درمانی به دلیل کمبود بودجه در تأمین زیرساخت های پزشکی درکشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از کاهش بودجه دربخش دچار زیان شده است.
به گزارش Alpen Capital’s GCC Healthcare Industry همزمان با افزایش هزینه درمان و کاهش قیمت جهانی نفت بیماران درکشورهای عضو GCC که برای بهره گیری از مهارت وخدمات سطح بالای پزشکی دردرمان برخی بیمارهای دشوار ناگزیر به سفر بوده اند با دشواری های جدی مواجه شده‌اند. این کمبود مالی زیان جدی به گردشگری درمانی درمنطقه را نیز درپی داشته است.
این مشکلات عمدتا ناشی از کاهش بودجه خدمات درمانی از سوی دولتهای منطقه و تحت فشارمالی فزاینده ناشی از کاهش قیمت نفت رخ داده که به محدودیت خدمات از یک سو و افزایش قیمت ها از دیگر سو انجامیده است.
این گزارش یادآور شده است که افزایش قیمت ها به مشکلات بیماران در زمینه کمبود مهارت های پزشکی و مراقبت های تخصصی در بیماری هایی چون سرطان و بیماری های قلب و عووق که سبب افزایش گردشگری پزشکی و سفر به مقصدهای دور می شد، دامن زده است.
این گزارش یادآور شده است که اساساً کشورهای منطقه خلیج فارس از کمبود نیروهای ماهر و متخصصان کارآمد و همچنین تسهیلات کافی در تامین نیازهای درمانی منطقه مواجه است. این کمبودها درحالی به قوت خود باقی مانده که دردو دهه گذشته برای بهبود سیستم بهداشت و درمان و افزایش قابلیت‌ها و کیفیت مراقبت در بیمارستان‌های عمومی و کلینیک‌های تخصصی در کل کشورهای منطقه تلاش های جدی نیز صورت گرفته است.
طبق همین گزارش تراکم و شمار تخت های بیمارستانی در سراسر منطقه همچنان پایین تر از میانگین رشد جهانی دراین زمینه است. طبق بررسی های اعلام شده در سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ تراکم تخت‌های بیمارستانی درمنطقه ۱۷ تخت برای هر ۱۰ هزار نفر برآورد شده است. یعنی رقمی بشدت کمتر از میانگین ۲۷ تخت برای هر ۱۰ هزار نفر در دیگر مناطق جهان و نیز با فاصله ای زیاد با کشورهای پردرآمد که این رقم به ۵۴ تخت به ازاری هر ۱۰ هزار نفر جمعیت براورد شده است.
همچنین گزارش شده است که تراکم و شمار تخت ها درکل منطقه خلیج فارس با وجود ۳٫۵ درصد رشد از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ هنوز نسبت به رشد جمعیت درمنطقه کم و توسعه تسهیلات و زیرساخت‌های درمانی به تناسب رشد جمعیتی که همچنان ادامه دارد، بسیار کند است.
همچنین میزان تقاضا برای تخت‌های بیمارستانی در منطقه حدود ۳ درصد سالانه رشد دارد که تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۳۸۰۰ تخت مورد نیاز خواهد بود. این ارقام نیز نشان می‌دهد که توسعه زیرساخت های درمانی در کل منطقه خلیج فارس کندتر از میزان رشد جمعیت درکل منطقه است.
دو کشور قطر و امارات درعین حال دو کشور برتر از نظر سرانه هزینه‌های مراقبت های بهداشتی و ارایه تأمین تسهیلات درمانی به ازای جمعیت رو به رشد کشور شناخته شده‌اند.
متخصصان دراین گزارش پیش بینی کرده اند که میزان پولی که در امارات دربخش بهداشت و درمان هزینه شده بالغ بر ۱۹٫۵ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰ خواهد بود. این رقم در سال گذشته ۱۰٫۷ میلیارد دلار بوده است.
مدیر عامل شرکت Alpen Capital که این بررسی ها را انجام داده می‌گوید:« در شرایطی که اقتصاد کشورهای منطقه تحت فشار باشد دولت‌ها که همچنان ناگزیر به افزایش زیرساخت‌های درمانی هستند به میزان شدیدی وابسته به بخش خصوصی و مجبور به اتکا به سرمایه‌های خصوصی می شوند. دولت ها در منطقه خلیج فارس درست به دلیل نبود همین تجهیزات پزشکی تا کنون برای فرستادن بخش بزرگی از جمعیت متقاضیان خدمات درمانی خود به مقصدهای خارج از کشور برای دریافت درمانی های با کیفیت وپیشرفته مبالغ هنگفتی هزینه کرده‌اند».
وی یادآورشد :«درصورتی که دولت ها زیرساخت های درمانی پیشرفته را درکشورهای خود ایجاد کنند می‌توانند با درمان بخش بزرگی از بیماران درکشور تا حد بسیار زیادی از خروج سرمایه و پول از کشور پیش گیری کنند».

منبع: خبرگزاری میراث فرهنگی

اشتراک گذاری مطلب
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinOne thought on “آثار کاهش قیمت نفت بر گردشگری درمانی منطقه خلیج فارس

دیدگاهتان را بنویسید