Search
دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸
  • :
  • :

نوروز جشنی برای تقویت وحدت ملی است

2

شبان میرشکرایی روز دوشنبه در حاشیه آغاز جشن ملی نوروزگاه در گیلان، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در رشت افزود: جشن نوروزگاه برای سال ۹۵ تنها برای ۱۲استان کشور بصورت آزمایشی طرح ریزی شده و در صورت مشارکت و استقبال گروههای مردم نهاد و بخش خصوصی سال دیگر به کل کشور تعمیم داده خواهد شد.
وی اظهار کرد: معیار انتخاب استانهای یادشده برای برگزاری جشن نوروزگاه اقوام و مرزنشینان بوده است.
وی تصریح کرد: برگزاری جشن نوروزگاه امسال فرصتی برای امکان سنجی ،بررسی نقاط قوت و ضعف برای برگزاری این جشن در کل کشور را فراهم خواهد کرد.
میرشکرایی ادامه داد: پر واضح است که امکان برگزاری برخی از آیین ها و رسم های کهن در دنیای امروز مهیا نیست ؛اما این جشن فرصتی خواهد بود تا کاربری و میراث ناملموس رسوم سنتی به روز شده و در دنیای امروز بکار گرفته شود .
مسئول طرح ملی نوروزگاه با بیان اینکه ما می توانیم از این ظرفیت برای افزایش وحدت در کشور استفاده کنیم، افزود : نوروز یک رویداد فرهنگی بزرگ در ایران است که هرکدام از اقوام با سنت های مختلف این آئین ملی را برگزار می کنند.
میرشکرایی ادامه داد: مادامی که صحبت از میراث فرهنگی می شود، میراث فرهنگی تنها به معنای آثار و بناهای تاریخی نیست بلکه مجموعه آداب و سنت ها نیز به عنوان میراث فرهنگی معنوی یا همان میراث فرهنگی ناملموس شناخته می شوند که در خصوص حفظ و حراست از این آثار نیز باید دقت نظر کامل و کافی داشت.
وی افزود: اجرای آئین های سنتی، برنامه های فرهنگی، برگزاری همایش ، تهیه تمبر، و نیز اجرای طرح ملی نوروز گاه مهمترین برنامه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در راستای اقدامات پاسدارانه از این اثر معنوی است.
وی با بیان اینکه نوروزگاه یک رویداد فرهنگی و یک مقصد گردشگری نیز به حساب می آید، ادامه داد: اجرای این طرح و معرفی برنامه ها و آئین های مربوط به نوروز تنها محدود به ۱۲ استان در نظر گرفته شده نیست و بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته در سال های آینده به کل کشور و نیز در کشورهای حوزه نوروز برگزارخواهد شد.
طرح ملی نوروزگاه از ۲۴ اسفندماه در ۱۲ استان کشور آغاز شده است.
جشن نوروزگاه گیلان با اجرای آیین نوروزخوانی از خانه میرزا کوچک خان جنگلی واقع در استاد سرای رشت تا مجموعه تاریخی شهر موسوم به بلدیه تا هتل ایران با استقبال جمع بسیاری از مردم برگزار شد.
منبع: ایرنا
پاسخی بگذارید