Search
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
  • :
  • :

چرا سفر می کنیم؟

هروقت از سفر و مسافرت سخنی به میان آمده در رابطه با مناطق مناسب گردشگری، کتابچه های راهنما و یا هزینه های سفر و چگونگی رسیدن به مکان های گردشگری گفته شده، شاید کمتر کسی مستقیم در باره فواید سفر و تاثیر آن بر روی نحوه زندگی انسان سخن گفته باشد یا شاید هم تا حدودی این موضوع مهم فراموش شده باشد، اما ناتاشا گائورا روانشناس و محقق مقاله پیش رو را در مجله تراولر به چاپ رساند که البته این محقق بیشتر فرد را مورد بررسی قرار داده و از تأثیرات سفرهای گروهی نام نبرده است بنابراین تأثیرات فردی سفر کردن را بر می شمرد.
مسافرت همیشه باعث ایجاد انگیزه زندگی و تقویت روحیه شادابی و نشاط در انسان می شود آیا هیچ دقت کرده اید وقتی قصد سفر دارید از شب قبل دچار هیجان خاصی می شوید؟ یا اینکه با چه انرژی بیشتری مشغول به جمع و جور کردن وسایل سفر می شوید؟ روانشناسان معتقدند که این شور و هیجان خود باعث بهبود کیفیت زندگی می شود و امید به زندگی را افزایش خواهد داد بخصوص در جوامع امروزی که سراسر از تنش ها و درگیری های روزانه است و زندگی صنعتی ما را فراگرفته است که شاید کمتر فرصت استراحت یا مسافرت داشته باشیم.
امروزه مثل گذشته سفرها محدود به تجار یا بازرگانان نیست بلکه سفر و گردش به عنوان یکی از برنامه های روزانه جوامع تبدیل شده که همواره مورد تاکید جامعه شناسان و روانشناسان است. ناتاشا گائورا می گوید : طبق تحقیقات بالینی که بین ۱۰۰۰ نفر در سن ۶۰ سالگی، ساکن ایالات متحده آمریکا که سال ۲۰۰۹ میلادی انجام شده کسانی که در طول مدت زندگی خود مسافرت زیاد داشته اند تقریباً ۴۰ درصد کمتر از دیگران در خطر افسردگی دوران بازنشستگی هستند.
حال با توجه به این گزارش ها این محقق از سوی دیگری به این مهم نگاه کرده و ۱۰ فایده عمده سفر کردن را برای ما بر شمرده است.

۱- آرزوها و تخیلات به واقعیت تبدیل خواهند شد
اکثر مردم بستنی دوست دارند، اما کمتر کسی هست که در زندگی عادی خود یک ظرف بستنی یک کیلوگرمی را یکجا بخورد مگر در شرایطی خاص مثل مسابقات یا …. اما شاید خیلی ها آرزوی خوردن یکجای این همه بستنی را داشته باشند همین موضوع را تصور کنید وقتی هنگام قدم زدن در یکی از میادین شهر تاریخی رم مشغول خوردن بستنی هستید ناگهان متوجه می شود که یک ظرف یک کیلویی بستنی خالی در دستان شماست. پس این آرزوی شیرین به واقعیت نزدیک شد با این مثال شیرین شروع کردم تا شما به مزه کردن شیرینی سفر علاقمند شوید گرچه مطمئن هستم کسی نیست که مسافرت را دوست نداشته باشد.
همگی ما آرزوهایی در سر داریم که شاید در شرایط عادی زندگی روزانه هرگز توان عمل کردن به آنها نداشته باشیم به عنوان مثال پریدن از روی یک پل مرتفع به داخل رودخانه، رانندگی با سرعت بسیار بالا یا هر آرزوی دیگری که شاید در طول روزمره شدن زندگی عمدتاً توان انجام دادن آنها را نخواهیم داشت. اما وقتی مسافرت می رویم طبق برنامه، هنگام یکی از گردش های روزانه ممکن است این آرزو جامه عمل بپوشد. همان آرزوی دست نیافتنی به واقعیتی بسیار شیرین تبدیل شود. بنابراین به قدرت تخیل و اراده خودتان کمک کرده اید و در جهت دهی و کنترل آنها سرمایه گذاری بسیار به جایی انجام گرفته است.
روانشناسان این موضوع را برای سیستم عصبی بدن حیاطی می دانند و می گویند: هرچه سیستم تخیلات فعالتر شود و فرصت آزمون آنها را داشته باشید مغز شما پویاتر خواهد بود همانگونه که پایه بسیاری از اکتشافات محققان گذشته همین تخیلات بوده.
از سوی دیگر با این روش به سیستم مغز فرمان می دهیم که درست آرزو کند تا بتوانید آنرا برآورده کنید پس این موفقیت در برآورده کردن تخیلاتمان (مسافرت) باعث می شود که فرد پر تحرکت‎تر و فعالتری باشید و بسیار توانمند. یاد می گیرد که چگونه آرزو کنید، چگونه فرصت آزمون این آرزو را برای خودتان فراهم کنید و برای رسیدن به آن برنامه خواهید داشت که این کلید موفقیت آینده شماست.
منبع: کشکول
ادامه دارد

اشتراک گذاری مطلب
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedinدیدگاهتان را بنویسید