Search
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
  • :
  • :

کشور ایران و اکوتوریسم

کشور ایران را می توان یکی از کشورهای برتر جهان از نظر قابلیت‎های طبیعی دانست. تنوع زیستی، تنوع اکوسیستم ها، تنوع اقلیمی و وجود چهار فصل کامل، و به طور کلی جاذبه‎های طبیعی بی بدیل در کنار فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی بیانگر قابلیت بالای توسعه طبیعت گردی و اکوتوریسم در ایران است.
در کشور ایران بیش از ۸۰۰۰ گونه گیاهی، ۱۶ گونه پستاندار، ۵۲۰ گونه پرنده، ۱۷۴ گونه ماهی، ۴۳۳ گونه پروانه و حدود ۲۵۰۰ گونه حشره شناسایی شده است.
کشور عزیز ما تنها زیستگاه یوز آسیایی به عنوان یکی از شگفت انگیزترین پستانداران روی زمین است. در جنوب شرق ایران می توان تمساح را دید. آبهای گرم خلیج فارس زیستگاه بزرگترین پستاندار جهان، نهنگ بزرگ با حدود ۱۳۰۰۰۰ کیلوگرم وزن بوده، در فاصله ای اندک، جزیره قشم زیستگاه کوچکترین پستاندار جهان. حشره خور کوتوله با وزنی تنها ۲ گرم است!
ارتباط گسترده اکوتوریسم با طبیعت و اکوسیستم ها از یک سو و در نظر داشتن این نکته که امروز اکوتوریسم به عنوان یک راه حل فراگیر برای ارتباط بهتر و منطقی تر مردم با طبیعت و منابع طبیعی به شمار آمده و می‎تواند در رشد فرهنگ زیست محیطی آحاد مردم مؤثر باشد و باعث ایجاد انگیزه در آنان برای حفاظت از این ارزشهای خدادادی در کنار بهره برداری اصولی از این جاذبه ها گردد، از سوی دیگر، سبب شده است تا پرداختن به این مقوله در کشور در کنار ارزش‎های اقتصادی آن از اهمیت بسزایی برخوردار گردد.
اکوتوریسم شاخه ها و فعالیت ها متنوعی دارد و به همین جهت برای همۀ سنین و سلیقه های مختلف گزینه های مناسبی خواهد داشت. شاخه هایی همچون گردشگری روستایی و عشایری، گردشگری ماجراجویانه، گردشگری کشاورزی و فعالیت‎هایی مانند کوهنوردی، جنگل نوردی، غار نوردی و بیابان گردی که هر یک وابسته به موقعیت های جغرافیایی خاص خود است.
اکوتوریسم چندان واژه عجیب و پیچیده ای نیست. اکوتوریسم رفتن و بودن در دامان پر مهر و زیبای طبیعت است و عشق به آن و هر آن چه است. با مردم بودن و از آنان شنیدن، احترام به کسانی است که سال های سال در مکانی زیسته و به آن پای بند بوده اند. از جنس خاک بودن و با باد همسفر شدن و از برگ گفتن است. خوشا به حال ما که چنین سرزمین زیبایی داریم و چه مسئولیت بزرگی بر گردن که آن را پاس بداریم.
منبع: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

اشتراک گذاری مطلب
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedinدیدگاهتان را بنویسید