Search
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
  • :
  • :

غواصی

غواصی از دیرباز در اقوام و ملل مختلف و بیشتر برای صید مروارید مورد استفاده قرار می گرفته است. در جنوب ایران به آن صیافی می گویند و قدمت آن با توجه به اسناد باقی مانده به دوران خشایارشاه باز می گردد؛ در آن زمان ایرانیان برای بیرون کشیدن صندوقچه های طلا و جواهر کشتی های غرق شده از غواصان استفاده می کرده اند. البته امروزه غواصی در زمینه های مختلف پژوهشی، نظامی، صنعتی و گردشگری کاربرد دارد. در کاربردهای نظامی و صنعتی افراد به صورت حرفه ای به این کار پرداخته در حالی که ما در این جا نگاهی به غواصی از دیدگاه گردشگری خواهیم داشت.

ghavasi1
این یک واقعیت است که سه چهارم کره زمین را آب فرا گرفته است و چه دنیای بیکرانی است در زیر این سطح نیلگون زیبایی که می بینیم. دنیایی متفاوت با آنچه در روی کره خاکی با تمام گونه گونی آن وجود دارد. غواصی شگردی است تا بتوان گوشه ای از این زیبایی های وصف ناشدنی را مشاهده کرد. از زیباترین عناصر زیر آب می توان به مرجان ها اشاره نمود.
به دو روش می توان از مناظر زیبای زیرآب لذت برد: غواصی آزاد یعنی بدون استفاده از تجهیزات و با استفاده از هوای حبس شده در ریه. غواصی اسکوبا که در این روش شخص با استفاده از تجهیزات، به غواصی می پردازند. در شمال ایران به دلیل ماسه ای بودن ساحل غواصی تفریحی رونق خاصی ندارد و غواصی در ساحل جنوبی ایران در کنار خلیج فارس و دریای عمان انجام می شود. در این موارد می توان به سواحل جزیره کیش، جزیره قشم و چابهار اشاره نمود.
منبع: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

اشتراک گذاری مطلب
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedinدیدگاهتان را بنویسید