Search
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
  • :
  • :

توصیه هایی جهت انجام اصولی و به یاد ماندنی سفرهای طبیعت گردی

توصیه هایی جهت انجام اصولی و به یاد ماندنی سفرهای طبیعت گردی 

توصیه گردشگری

– قبل از انجام مسافرت، نسبت به فرهنگ، محیط زیست، موضوعات اساسی و وضعیت بهداشتی سفر خود، مطالعه و بررسی نموده و اطلاعات خود را در رابطه با مکان مورد نظر کامل نمایید.
سفر را مطابق با توان جسمی و فنی خود و همراهانتان برنامه ریزی کنید. همواره کیف کمک های اولیه ای به ویژه شامل داروهای ضروری شخصی را همراه داشته باشید و برای وقوع شرایط پیش بینی نشده آمادگی داشته باشید.
– به دنبال اقامتگاههای دوستدار محیط زیست باشید. ترجیحاً از مکان هایی که توسط جامعه محلی و یا به صورت خانوادگی اداره می‎شوند، استفاده نمایید. علت انتخاب اقامتگاه خود را با توجه به رعایت شاخص‎های زیست محیطی توسط اقامتگاه به میزبان خود توضیح دهید. در دفترچه یادبود اقامتگاه صادقانه و منصفانه دیدگاه های خود را بنویسید.
– جا و مکان اقامت و استراحت را پیش از سفر رزرو کنید و پول خود را جهت بازدید از مقصد، خرید هدایا و مدیریت اتفاقات پیش‎بینی نشده نگهدارید.
– خرید از مغازه‎ها و فروشگاههای خانوادگی را به خریداز فروشگاه های زنجیره ای ترجیح بدهید و کوشش کنید حتی المقدور نیازهای خود را از محل تأمین کنید.
– هدایا و سوغاتی برای افراد مورد علاقه خود را از صنایع دستی بومی و تولیدات محلی خریداری کنید و اگر در خرید می‎توانید تخفیف بگیرید، بیش از حد چانه نزنید.
– از خرید اقلامی که به قیمت آسیب به طبیعت و بویژه گیاهان و حیوانات تهیه شده اند، خودداری کنید.
– برای آنهایی که در حین سفر ملاقات خواهید کرد هدایایی تهیه کنید و با ارسال نامه، کارت پستال یا تماس تلفنی از میزبانان خود تشکر کنید.
– حتی المقدور ارتباط خود را با جامعه ای که میهمان آن بوده اید، حفظ کنید.
– اگر از مسافرت لذت بردید، میزبانان را به دوستان خود معرفی و توصیه نمایید.
– ترجیحاً از وسایل نقلیه عمومی استفاده نمایید. در این خصوص وسایل نقلیه بخش خصوصی که مورد استفاده دیگر مسافران و افراد بومی نیز قرار می‎گیرند، پیشنهاد می شوند. نسبت به سلامتی خود دقت نمایید، اما زیاده از حد حساسیت به خرج ندهید.
– در مصرف آب و انرژی صرفه‎جویی کنید و از به کار بردن مواد شیمیایی برای از بین بردن حشرات خودداری نموده و با روش های طبیعی و یا استفاده از پشه بند به مقابله آنها بروید.
– با رعایت رژیم های غذایی خاص خود، حتی المقدور از غذاهای محلی استفاده نمایید. مزه یکی از پنج حس است که در مقاصد گردشگری می توان به خوبی آن را چشید و درک کرد.
– بی اجازه و یا سرزده وارد منازل افراد محلی نشوید و احترام حریم خصوصی آنها را نگه دارید. بدون اجازه از آنان عکس و فیلم تهیه نکنید و اگر هم موافقت داشتند، در تصویربرداری افراط نکنید.
– مراقب کودکان محلی باشید. کاری نکنید که آنها ترغیب شوند تا از میهمانان پول و هدیه دریافت کنند یا حتی اگر والدین آنها از کودکان برای فروش کالا یا خدمات استفاده می کنند، نباید مورد استقبال واقع شوند. کارگری کودکان محلی از موضوعاتی است که لزوماً از دیدگاه گردشگری فاقد مشروعیت است.
– هنگام بازدید از محیط های طبیعی در مسیرهای تعیین شده حرکت نمایید. فاصله خود را از حیات وحش حفظ کنید و آرام حرکت کنید. از پوشاک و پوشش های هماهنگ با رنگ طبیعت پیرامون خود استفاده کنید. با طبیعت سازگار شوید نه اینکه بخواهید طبیعت مطابق میل شما باشد.
– هرگز به حیوانات وحشی غذا ندهید و اجازه بدهید آنها به شکلی طبیعی در محیط زیست خود زندگی کنند.
– لطفاً به یاد داشته باشد با ارزش ترین یادگار شما از هر سفر خاطره خوشی است که از آن سفر برای خودتان و جامعه میزبان و طبیعتی که بستر سفر شماست به جا می‎ماند.
برایتان سفرهای خوب و به یادماندنی آرزو می کنیم.
منبع: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

اشتراک گذاری مطلب
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedinدیدگاهتان را بنویسید