Search
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷
  • :
  • :

سفرنامه ابن بطوطه

قسمت اول

بخش چهارم- مدینه طیبه

Ebn-1شامگاه رجب ۷۲۶ به مسجد پیغمبر(ص) رفتیم. نخست در باب السلام متوقف شده سلام دادیم و آنگاه در بین قبر و منبر شریف، به روضه مبارک پیغمبر درود فرستادیم و با پاره‎ای از اُستُن حنانه که تا کنون باقی است استلام کردیم. استن حنانه درختی بود که در فراق پیغمبر ناله سر کرد و قطعه‎ای که از آن باقی مانده متصل به ستونی است که رو به قبله در دست راست بین قبر و منبر واقع شده است. مسجد شریف به شکل چهارگوش است. کفن آن را با شن و ماسه سنگریزه مفروش ساخته اند و گرداگرد آن کوچه‎ای مفروش با سنگ. در قسمت جنوبی ضریح پیغمبر قرار دارد. سوی راست ضریح قبر ابوبکر و عمر است. سر ابوبکر در جانب پای پیغمبر و سر عمر نزدیک کتف ابوبکر است. در شمال آن حوضچه‎ای مرمرین که می گویند خانه فاطمه دخت پیغمبر آن جا بوده. در مسجد دری بوده که به سردابی راه داشته و از آنجا به خانه ابوبکر. فاطمه از همین راه به خانه می‎رفته و به همین خاطر پیغمبر فرمودند که بجز این روزن، بقیه روزنها مسدود شود. خانه عمر و عبدالله پسر او نیز روبروی خانه ابوبکر است. عمر می‎خواست برای توسعه مسجد، خانه ابوالفضل‎عباس را بر محوطه مسجد اضافه کند. در ملک عباس ناودانی بود که آب آن در مسجد فرو می‎ریخت، عمر آن ناودان را به عنوان اینکه مایه آزار مردم است از جای برکند، عباس به این کار اعتراض کرد و کار به حکمیت کشید. عباس گفت این حدود را پیغمبر برای من معین کرد، و من ناودان را که کار می‎گذاشتم پایم را بر شانه پیغمبر بود، عمر ملک مرا می‎خواهد جزو محوطه مسجد درآورد. حکم روایتی تعریف کرد و عمر قبول کرد. عمرگفت: به خدا سوگند نمی‎گذارم ناودان را سر جای خود نصب کنی مگر اینکه پای بر دوش من نهی. عباس ناودان را نصب کرد و آنگاه گفت: حال که حقم را گرفتم اینک در راه خدا از آن صرف نظر می‎کنم.
ابن بطوطه در ادامه از امام مسجد، خدام و موذنین، مجاورین مدینه، بقاع متبرکه، کوهها و … دیگر مشاهدات خود یاد می‎کند.
مکه: از مدینه به عزم مکه مشرفه حرکت کردیم و در نزدیکی مسجد ذی‎الحُلَیفه که پیغمبر از آن جا احرام بسته فرود آمدیم. این محل آخرین حدی است که حاجیانی که از راه مدینه می‎آیند در آن جا احرام می‎بندند و وارد حرم می‎شوند. من احرام را انجام دادم. همان شب به شعب علی رسیدیم. از روحا، صفرا، بدر، عریش، صحرای قاع‎البزوا گذشتیم و وارد وادی رابغ شدیم. از رابغ سه روزه به خُلیص رفتیم. از آن جا به سَویق، عُسفان، بطن رسیدیم. نزدیک صبحگاه بود که به شهر مکه رسیدیم و به زیارت خانه خدا نایل آمدیم.
ابن بطوطه در این سفر چند روزه از مدینه تا مکه، جزئیات تمام راهها و مکانها و روستاهها و شهرها را بیان. و مهمتر این که در این مسیر اگر حجاج مصر و دیگر نقاط برای احرام از راههای مختلف وارد می‎شوند. آن نقاط را هم نام می‎برد. و همچنین تمام وقایعی را که در همین مسیر بر پیغمبر حادث شده شرح ماجرا می‎دهد. مانند جنگ احد کنار کوه احد. یا در عریش که شتر پیغمبر به زانو افتاده و خوابیده است.
ابن بطوطه در طول سفر سی ساله اش چند بار به مکه مشرف می شود.
ادامه دارد

اشتراک گذاری مطلب
Share on FacebookEmail this to someoneShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInپاسخ دهید