Search
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
  • :
  • :

سفرنامه ابن بطوطه

قسمت اول

بخش چهارم- مدینه طیبه

Ebn-1شامگاه رجب ۷۲۶ به مسجد پیغمبر(ص) رفتیم. نخست در باب السلام متوقف شده سلام دادیم و آنگاه در بین قبر و منبر شریف، به روضه مبارک پیغمبر درود فرستادیم و با پاره‎ای از اُستُن حنانه که تا کنون باقی است استلام کردیم. استن حنانه درختی بود که در فراق پیغمبر ناله سر کرد و قطعه‎ای که از آن باقی مانده متصل به ستونی است که رو به قبله در دست راست بین قبر و منبر واقع شده است. مسجد شریف به شکل چهارگوش است. کفن آن را با شن و ماسه سنگریزه مفروش ساخته اند و گرداگرد آن کوچه‎ای مفروش با سنگ. در قسمت جنوبی ضریح پیغمبر قرار دارد. سوی راست ضریح قبر ابوبکر و عمر است. سر ابوبکر در جانب پای پیغمبر و سر عمر نزدیک کتف ابوبکر است. در شمال آن حوضچه‎ای مرمرین که می گویند خانه فاطمه دخت پیغمبر آن جا بوده. در مسجد دری بوده که به سردابی راه داشته و از آنجا به خانه ابوبکر. فاطمه از همین راه به خانه می‎رفته و به همین خاطر پیغمبر فرمودند که بجز این روزن، بقیه روزنها مسدود شود. خانه عمر و عبدالله پسر او نیز روبروی خانه ابوبکر است. عمر می‎خواست برای توسعه مسجد، خانه ابوالفضل‎عباس را بر محوطه مسجد اضافه کند. در ملک عباس ناودانی بود که آب آن در مسجد فرو می‎ریخت، عمر آن ناودان را به عنوان اینکه مایه آزار مردم است از جای برکند، عباس به این کار اعتراض کرد و کار به حکمیت کشید. عباس گفت این حدود را پیغمبر برای من معین کرد، و من ناودان را که کار می‎گذاشتم پایم را بر شانه پیغمبر بود، عمر ملک مرا می‎خواهد جزو محوطه مسجد درآورد. حکم روایتی تعریف کرد و عمر قبول کرد. عمرگفت: به خدا سوگند نمی‎گذارم ناودان را سر جای خود نصب کنی مگر اینکه پای بر دوش من نهی. عباس ناودان را نصب کرد و آنگاه گفت: حال که حقم را گرفتم اینک در راه خدا از آن صرف نظر می‎کنم.
ابن بطوطه در ادامه از امام مسجد، خدام و موذنین، مجاورین مدینه، بقاع متبرکه، کوهها و … دیگر مشاهدات خود یاد می‎کند.
مکه: از مدینه به عزم مکه مشرفه حرکت کردیم و در نزدیکی مسجد ذی‎الحُلَیفه که پیغمبر از آن جا احرام بسته فرود آمدیم. این محل آخرین حدی است که حاجیانی که از راه مدینه می‎آیند در آن جا احرام می‎بندند و وارد حرم می‎شوند. من احرام را انجام دادم. همان شب به شعب علی رسیدیم. از روحا، صفرا، بدر، عریش، صحرای قاع‎البزوا گذشتیم و وارد وادی رابغ شدیم. از رابغ سه روزه به خُلیص رفتیم. از آن جا به سَویق، عُسفان، بطن رسیدیم. نزدیک صبحگاه بود که به شهر مکه رسیدیم و به زیارت خانه خدا نایل آمدیم.
ابن بطوطه در این سفر چند روزه از مدینه تا مکه، جزئیات تمام راهها و مکانها و روستاهها و شهرها را بیان. و مهمتر این که در این مسیر اگر حجاج مصر و دیگر نقاط برای احرام از راههای مختلف وارد می‎شوند. آن نقاط را هم نام می‎برد. و همچنین تمام وقایعی را که در همین مسیر بر پیغمبر حادث شده شرح ماجرا می‎دهد. مانند جنگ احد کنار کوه احد. یا در عریش که شتر پیغمبر به زانو افتاده و خوابیده است.
ابن بطوطه در طول سفر سی ساله اش چند بار به مکه مشرف می شود.
ادامه دارد

اشتراک گذاری مطلب
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedinدیدگاهتان را بنویسید