Search
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
  • :
  • :

رابطه ی گردشگری ورزشی با صنعت گردشگری

” رابطه گردشگری ورزشی با صنعت گردشگری”

گردشگری و ورزش
“صنعت گردشگری”، به عنوان یکی از راه های جدید و مؤثر تولید ثروت در جهان معاصر به شمار می آید و دولت مردان کارآمد و مؤسسات کوچک و بزرگ در این سو و آن سوی دنیا، از این طریق ارزآوری می کنند.
“صنعت گردشگری”، آن طور که کارشناسان مطرح کرده اند، پس از صنایع نفت، خودرو و مواد مخدر، درآمدزا ترین صنعت در حال حاضر می باشد.
“صنعت گردشگری”، در زمینه ی اشتغال زایی نیز مؤثر واقع شده است و بنابرنظر کارشناسان، با ورود هر گردشگر به کشور، چندین شغل جدید، ایجاد می شود.
با این اوصاف، بهتر است تعریفی از «گردشگر» و یا «توریست» ارائه شود.
براساس تعریف های متداول: «کسی که محل زندگی خود را به قصد تفریح و سرگرمی و استراحت و فعالیت های دیگر، از یک روز تا یک سال ترک کند ، ” گردشگر ” می نامند .»
با توجّه به تعریف بالا، «گردشگری» انواع مختلفی دارد که با سلایق و علایق افراد دسته بندی می شود مانند: گردشگرانی که به منظور دیدن جاذبه های طبیعی به هر نحو، اقدام به سفر می کنند که به آن «طبیعت گردی» یا «اکوتوریسم» می گویند.
برخی از گردشگران نیز به منظور بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی شهرها و کشورهای مختلف به سفر می روند که «گردشگران فرهنگی» نام دارند. هم چنین تعدادی از افراد به قصد مداوای بیماری خود با توجّه به امکانات پزشکی مقصد یا تجدید روحیه با توجّه به شرایط مساعد جوّی مقصد به سفر می روند که به آن «گردشگری سلامت» می گویند.
امّا، گونه ی دیگری از «گردشگری» را می توان به عنوان : «گردشگری ورزشی» را شاید بتوان در عام ترین معنی به کسی گفت که جهت دیدن یا شرکت در مسابقات ورزشی به صورت انفرادی یا گروهی و یا در قالب تور ورزشی به شهر یا کشور دیگری سفر می کند.
«گردشگری ورزشی» در برخی مقاطع زمانی رونق بسیاری دارد ولی در زمان های دیگر نیز روال عادی خود را طی می کند. به عنوان مثال مسابقات جهانی المپیک و جام جهانی فوتبال که از مهمّ ترین رویداد های ورزشی به شمار می آید و به صورت زمان بندی مشخص رخ می دهد، سیل عظیمی از طرفداران تیم های مختلف را به شهر یا کشور محل برگزاری مسابقات سرازیر می کند.
حضور این تعداد «گردشگر ورزشی» در شهر یا کشور میزبان مسابقات منابع عظیم مالی را عاید آن ها خواهد کرد. مصداق این موارد را می توان به برگزاری مسابقات جام جهانی ۱۹۹۸ میلادی فرانسه و ۲۰۰۶ میلادی آلمان و مسابقات المپیک ۲۰۰۸ میلادی چین یا موارد دیگر یاد کرد که گروه های زیادی از مشتاقان برای حمایت از تیم های ورزشی مورد علاقه ی خود به آن کشورها در قالب تورهای ورزشی سفر کردند.
به عنوان مثال: فردی که به نیّت دیدن مسابقات ورزشی مورد علاقه ی خود سفر می کند، هزینه هایی را باید متقبل شود که از جمله می توان به تهیّه ی بلیط رفت و برگشت، رزرو محل اسکان در هتل یا اماکن اقامتی دیگر، هزینه های ترانسفر در مقصد هزینه ی تهیّه ی غذا و بلیط مسابقات ورزشی و سایر موارد دیگر اشاره کرد که خود باعث گردش مالی فراوان در مقصد می شود.
به همین جهت کشورهای مختلف جهان برای برگزاری مسابقات بین المللی و مهمّ ورزشی با یکدیگر به رقابت می پردازند و تمام توان خود را در این راه حتّی چندین سال قبل از برگزاری مسابقات به کار می بندند.
هرچند برگزاری و آماده سازی این گونه مسابقات برای آن ها هزینه های زیادی را در بر داشته باشد. امّا، برگشت درآمدی آن نیزقابل توجّه خواهد بود.
یکی دیگر از فواید «گردشگری ورزشی» را می توان معرفی فرهنگ کشور میزبان برشمرد، بدین ترتیب که با حضور گردشگران در هر کشور، علاوه بر دیدن مسابقات ورزشی، با فرهنگ، آداب و سخن و رسوم، جاذبه های تاریخی و طبیعی و امکانات آن کشور، آشنا خواهند شد.
این مهم وقتی اتفاق خواهد افتاد که مسؤولین برگزاری مسابقات برای گردشگران برنامه ریزی مدوّن و دقیقی را تنظیم نمایند که در صورت خوشایند بودن سفر، آنها سفیران خوبی برای تبلیغ آن کشور برای هم میهنان خود خواهند بود و این باعث خواهد شد که سایر افراد آن منطقه نیز به کشور میزبان در مدت زمان دیگر، سفر کنند.
فراهم بودن جاذبه های طبیعی در یک منطقه یا یک کشور نیز می تواند در جذب «گردشگر ورزشی» مؤثر باشد. به عنوان مثال داشتن کوه های مرتفع، سواحل مناسب، مناطق برف گیر، بیابان، رودخانه های خروشان و سایر عوامل دیگر در جذب «گردشگر ورزشی» غیر قابل انکار هستند.
کشورهایی هستند که این گونه جاذبه های طبیعی در آن ها مهیّا نیست. امّا، آن ها به خاطر این که بتوانند «گردشگر ورزشی» را به خود جلب کنند دست به فراهم نمودن جاذبه های مصنوعی زده اند به عنوان نمونه کشورهایی در جهت ساخت پیست اسکی مصنوعی، اقدام نموده اند. و برای گردشگران جالب است که در یک منطقه ی گرمسیر، در یک فضای مناسب و سرپوشیده بر روی برف مصنوعی که با تکنولوژی جدید ساخته شده است، اسکی کنند.
ساخت استخرهای بزرگ و مواج مصنوعی از دیگر این اقدامات می باشد که ماجراجویان «قایق سواری» روی «آب های خروشان» را به خود، جلب کرده است.
از دیگر نمونه های راه های جذب «گردشگر ورزشی» می توان به مسابقات «اتومبیل رانی فرمول یک»، اشاره کرد.
یکی از کشورهای همسایه ما با توجّه به فراهم آوردن امکانات مناسب میزبانی آن را به عهده گرفته تا از این راه به درآمد قابل توجهی دست پیدا کند.
«گردشگری ورزشی» در کشورمان با توجّه به کم بودن امکانات و تأسیسات مناسب ورزشی، هنوز از جایگاه خوبی برخوردار نیست و این مستلزم ساخت و بهره برداری استادیوم ها، استخرها، سالن های ورزشی چند منظوره استاندارد و سایر زیر ساخت های لازم در سراسر کشور می باشد.
بدیهی است با توجّه به شرایط اقلیمی مناسب در کشور، می توان برخی از ورزش هایی را که نیازی به سالن یا استادیوم ورزشی ندارد با فراهم آوردن امکانات لازم در محیط های طبیعی احیاء کرد. و از طریق برگزاری مسابقات ورزشی، گردشگران را به این اماکن کشاند.
برخورداری از سلسله جبال البرز، زاگرس و قله های: دماوند، الوند، دنا، سهند، سبلان، دالاهو و سایر قلل، ایران می تواند میزبان بسیاری از کوهنوردان، صخره نوردان و غارنوردان داخلی و خارجی باشد.
هم چنین رودخانه های خروشانی که در مناطق مختلف کشور جاری هستند می تواند میزبان خوب و مهیّجی برای آن دسته از ورزشکاران جسور قایق سواری بر رودهای خروشان باشد که در حال حاضر در چندین استان کشورمان مانند: گیلان، کردستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، برگزار می شود. طرفه آن که به دلیل عدم اطلاع رسانی مناسب، کمتر کسی از آن اطلاع دارد.
مناطق کوهستانی و برف گیر طبیعی در مناطق غربی و شمال کشور وجود دارد، می تواند محل مناسبی برای رقابت «اسکی بازان» روی برف در فصول سرد سال و هم چنین «اسکی روی چمن» در سایر فصل ها، در آن مناطق باشد؛ که خیل عظیمی از دوستداران خاص خود را به آن مناطق می کشاند.
ورزش های ساحلی مانند: فوتبال، والیبال، تنیس ساحلی و انواع «ورزش های آبی» با توجّه به مرزهای طولانی آبی و ساحل های زیبای جنوب و شمال کشورمان نیز می تواند در توسعه ی«گردشگری ورزشی» مؤثر باشد.
بیابان ها، شن زارها و کویر ایران نیز می تواند در جذب «گردشگران ورزشی» اثر گذار باشد.
به عنوان نمونه مسابقات اتومبیل رانی که در بیابان های کشورهای دیگر برگزار می شود را در نظر بگیرید. داشتن گرم ترین نقطه جهان در کویر های ایران در منطقه ی « گندم بریان»، می تواند به عنوان یک جاذبه در کنار برگزاری این گونه مسابقات در میهن عزیزمان «ایران» باشد.
حتّی می توان مسابقات مورد نظر را ابتدا در سطح ملّی، سپس با برنامه ریزی و تبلیغات شایسته در سطح منطقه ای و بین المللی برگزار کرد که در این صورت، ورود گردشگران و ورزش کاران به آن مناطق، باعث ایجاد درآمد برای ساکنین آن منطقه خواهد شد.
از دیگر راه های، جذب گردشگر در این مناطق، می توان به برگزاری «تورهای مسافرتی» یک و یا چند روزه اشاره کرد که هر ساله مبالغ زیادی از سوی ایرانیان، در بیابان های کشورهای همسایه هزینه می شود و چه بسا در این راه از داشته های طبیعی کشورمان، غافل می مانیم.
نهایت این که احداث تأسیسات و زیر ساخت های لازم برای «گردشگری ورزشی» در کشور، به خودی خود باعث ایجاد فضای شاد و مفرّح در میهن و گامی مؤثر در پر کردن اوقات فراغت اقشار مختلف جامعه و به ویژه جوانان خواهد بود که در راستای جلوگیری از برخی ناهنجاری های اجتماعی گام بر می دارد.
بدیهی است، این امر مهم زمانی اتفاق خواهد افتاد که همه ی مسئولین- اعم از ملّی و استانی- و بخش خصوصی با همدلی، وفاق و درک متقابل در کنار یکدیگر، در این راه گام های عملیاتی بردارند.
منابع:
۱) «دکتر محمّد حسین پاپلی یزدی» و «مهدی سقایی». «گردشگری (ماهیت و مفاهیم)». سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها ( سمت ). تهران. چاپ دوّم پاییز ۱۳۸۶ خورشیدی.
۲) «سیّد کوروش مجتبوی» و «هومن بهمن پور». «توریسم ورزشی». انتشارات کمیته ملّی المپیک جمهوری اسلامی ایران. چاپ اوّل تابستان ۱۳۸۷ خورشیدی.
۳) «روشنک مرادیان». «پتانسیل گردشگری ورزشی در طبیعت». ماهنامه ی: «پادنگ». سال هفتم، شماره ی ۷۱٫ رشت. شهریور ماه سال ۱۳۸۹ خورشیدی. صفحات ۲۹ تا ۳۳
۴) «روشنک مرادیان» و دیگران. «چادر شب بافی در رودسر». فصل نامه ی: «گیلان ما». رشت. سال دهم، شماره ی ۲ پیاپی ۳۸٫ تابستان ۱۳۸۹ خورشیدی. صفحات ۱۱۰ تا ۱۲۳
۵) «روشنک مرادیان» و دیگران. «مقاصد گردشگری ورزشی در استان گیلان: مطالعه موردی، شهرستان رودسر». فصل نامه ی: «گیلان ما». رشت. سال دهم، شماره ی ۳ پیاپی ۳۹٫ پاییز ۱۳۸۹ خورشیدی. صفحات ۷۹ تا ۸۷
۶) «روشنک مرادیان». «پتانسیل های گردشگری ورزشی». ماهنامه: «مدیریت جهانگردی». رشت. شماره ی بیستم. دی ماه ۱۳۸۹ خورشیدی. صفحات ۲۶ تا ۳۰
۷) «روشنک مرادیان» و «سیاوش رضازاده». «خوری سو». «چکیده مقالات همایش ملّی گسکر شناسی». انتشارات: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان. صومعه سرا. شهریور ماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی. صفحات ۱۸۵ و ۱۸۶
منبع: وبلاگ سیاوش رضازاده

اشتراک گذاری مطلب
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedinدیدگاهتان را بنویسید