Search
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
  • :
  • :

درآمدهای نجومی که پس از برگزاری هر تورنمنت بین المللی نصیب کشورهای میزبان می شود

ورزش و گردشگری
براساس برنامه چهارم توسعه، کشور ایران باید تا پایان سال ۱۳۸۸ سالانه میزبان حداقل ۵ میلیون گردشگر باشد، رقمی که باید تا پایان سال ۲۰۲۴ به رقمی معادل ۲۰ میلیون نفر در سال برسد و در این میان نمی توان از سهم و جایگاه ورزش و برگزاری تورنمنت های ورزشی به سادگی گذشت.
کافی است به درآمدهای نجومی که پس از برگزاری هر تورنمنت بین المللی نصیب کشورهای میزبان می شود، نگاه دوباره داشته باشیم تا بیشتر پی به اهمیت این موضوع ببریم. به عنوان مثال می توان به برگزاری جام جهانی ۲۰۰۶ در آلمان اشاره کرد.
با برپایی رقابت های جام جهانی ۲۰۰۶ در آلمان، میلیون ها توریست و هوادار راهی این کشور شدند که این امر سودی حدود ۲‎/۸۶ میلیارد یورو نصیب مردم این کشور کرد. گفته می شود تأثیرات مثبت اقتصادی این میزبانی تا سال ۲۰۰۸ به طور ناخالص حدود ۳‎/۸۸ میلیارد یورو برآورد شده است. اگر هزینه ای که دولت آلمان برای این بازی ها متقبل شده را از این مبلغ کسر کنیم باز هم به این نتیجه خواهیم رسید که میزبانی جام هجدهم برای آلمان موفقیتی اقتصادی به حساب می آید، البته این رقم تنها در بخش گردشگری برای ژرمن ها محقق شده است و هنوز آمار مربوط به رونق صنایع و تجارت در این کشور به واسطه برگزاری رقابت های جام جهانی ۲۰۰۶ منتشر نشده است و کارشناسان اقتصادی این کشور ارقام اعجاب آوری را برای این بخش ها تخمین می زنند.
این در شرایطی است که درآمد کشورهای پیشرفته جهان از محل توریسم ورزشی سالانه چیزی بیش از ۲۰ میلیارد دلار است و کشور ما با وجود همه جاذبه های توریستی و اکوتوریستی و قرار گرفتن در میان ۵ کشور اول جهان از نظر داشتن آثار باستانی و میراث فرهنگی چندین هزار ساله، بهره چندانی از توریسم ورزشی نبرده و نمی برد.

تورنمنت ورزشی
– ارقام نجومی
در این باره بد نیست به مثالی که سیدعلی موسوی نایب رئیس انجمن ورزشی آیکیدوی ایران می زند نیز توجه کنیم. او در مقاله ای که به روزنامه ارسال کرده است می نویسد: «امروزه در صنعت گردشگری، توریسم ورزشی دارای اهمیت ویژه ای است و در کشورهای پیشرفته بهره شایانی از این امر می برند و برای آن برنامه ریزی می نمایند.
به طور مثال در منطقه یورکشایر در انگلستان برای المپیک سال ۲۰۱۲ که در آن کشور برگزار می شود پیش بینی شده است مبلغ ۶۰۰ میلیون پوند سود نصیب انگلیسی ها می شود. از جمله منابع درآمدی که می توان به آن اشاره کرد آگهی های شرکت ها در بازی های المپیک است. چنانکه برای نمونه بانک بارکلی که یک بانک بریتانیایی است رکورد جدیدی را برای به دست آوردن تبلیغات ورزشی پرداخت کرده است. این بانک مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار هزینه کرده است تا برای ۲۰ سال نام خود را بر روی تابلوی استادیوم ورزشی آره نا به ثبت برساند».
و این مثال ها البته مشتی است نمونه خروار، به تازگی دولت های چین و یونان درباره همکاری در عرصه گردشگری در چارچوب رقابت های المپیک ۲۰۰۸ پکن به توافق رسیدند. به نوشته روزنامه «ورزش چین»، «شائوچی وی» رئیس اداره گردشگری چین و «فانی بالی پترالیا» وزیر جهانگردی یونان در این باره قراردادی در پکن به امضا رساندند.
براساس این توافق میزبان المپیک آتن در سال ۲۰۰۴ میلادی، تجربیات خود در بخش گردشگری را در اختیار پکن میزبان المپیک ۲۰۰۸ می گذارد. آمار نشان می دهد در سال ۲۰۰۴ میلادی ۱۸ میلیون جهانگرد خارجی به یونان سفر کردند که در مقایسه با سال ۲۰۰۳ میلادی یک افزایش ۱۵ درصدی داشته است.
همچنین درآمد ارزی یونان از قبال سفر گردشگران خارج به این کشور در سال ۲۰۰۴ میلادی به ۱۳ میلیارد یورو رسید و ۱۴ درصد فزونی گرفت. این در شرایطی است که گردشگری صنعت زیربنایی یونان محسوب می شود و بخش عمده ای از درآمد دولت این کشور را تأمین می کند.

تورنمنت ورزشی3
– اهمیت توریسم ورزشی
برای درک اهمیت توریسم ورزشی بهتر است مثالی بزنیم. فرض کنیم قرار است یک تورنمنت بین المللی ورزشی در ایران برگزار شود. اگر قرار باشد در این تورنمنت ۱۶ تیم شرکت داشته باشند و برای هر تیم تنها ۱۰ هزار نفر تماشاچی راهی ایران شوند بیش از ۱۵۰ هزار نفر وارد ایران می شوند تا بازی های این تورنمنت فرضی را از نزدیک تماشا کنند.
آنها با ورودشان به ایران اگر روزی تنها ۱۰۰ دلار هزینه کنند و مدت این تورنمنت فرضی ۳۰ روز باشد، چیزی بیش از ۴۵۰ میلیون دلار درآمد نصیب کشورمان خواهد شد و این البته تنها بخش کوچکی از درآمدهای اقتصادی ناشی از یک تورنمنت بین المللی ساده و کوچک خواهد بود و تأثیرات دیگر این ماجرا خودش هفت من مثنوی می طلبد.
در این باره رئیس آکادمی ملی المپیک می گوید: «گردشگری ورزشی در حال حاضر یکی از بخش های مهم ورزش محسوب می شود. در رویدادهای جذاب، مردم با فرهنگ و قابلیت های کشورهای میزبان آشنا می شوند و این موضوع می تواند به طور خاص در کشورهای اسلامی هم دنبال شود». سیدامیر حسینی معتقد است: «کشورهای مسلمان می توانند با برگزاری و تعریف برنامه های ورزشی مشترک، قابلیت های خود را در سراسر دنیا معرفی کرده و در نهایت گردشگری خود را رونق دهند.»
دبیرکل فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای می گوید: «در اواخر قرن ۱۹ گسترش رویدادهای ورزشی زمینه رشد توریسم را بویژه در کشورهای غربی فراهم کرد. اکنون نیز کشورهای اسلامی می توانند با استفاده از این قابلیت، گردشگران را به خود جلب کنند». او ادامه می دهد: «مسابقات ورزشی این چنینی می تواند به رونق اقتصادی و تبادل فرهنگ ها منجر شود و برای مردم محلی نیز مفید خواهد بود.»
با این همه توسعه توریسم ورزشی در ایران اما و اگرهایی دارد که پرداختن به آنها ضروری است. یکی از این اما و اگرها نداشتن برنامه استراتژیک برای گردشگری و گردشگری ورزشی در ایران است که موجب شده در ایران بسیاری تعریفی معین و مشخص از گردشگری ورزشی با توجه به قابلیت هایش نداشته باشند. دکتر حمید قاسمی، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد، با تأکید بر اهمیت تدوین طرح جامع گردشگری ورزشی یکی از موارد رشدنیافتگی این بخش در میان فدراسیون ها را نبود برنامه جامع می داند و می گوید: «نداشتن سیاست واحد برای پیشبرد گردشگری ورزشی در کشور سبب شده است بخش های مختلف ورزشی تک بعدی و منفرد برنامه های خود را پیش ببرند.»
او همچنین تعاریف گردشگری ورزشی را برآمده از فرهنگ هر کشور عنوان می کند و می افزاید: «نداشتن فرهنگ و برنامه ریزی استراتژیک برای گردشگری و گردشگری ورزشی سبب شده است ایران تعریفی از گردشگری ورزشی خود با توجه به قابلیت هایش نداشته باشد.» قاسمی با اعلام این که گردشگری در ۲ دهه آینده صنعت اول جهان خواهد بود، می گوید: «ایران نتوانسته از قابلیت های گردشگری خود برای رشد فرهنگ و اقتصاد خود بهره ببرد.»
البته مسئولان و دست اندرکاران امر ورزش در سال های اخیر پی به اهمیت این موضوع برده اند و در همین راستا کمیته بین المللی المپیک (ICO) و سازمان جهانی جهانگردی، کنفرانس های بین المللی را برای تجزیه و تحلیل مسائل مربوط به توریسم ورزشی در خلال بازی های المپیک برگزار و برای اخذ تفاهم نامه مشترک میان دو سازمان تلاش می کنند. به تازگی هم سند همکاری متقابلی میان کمیته ملی المپیک ایران و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در راستای توسعه پایدار گردشگری ورزشی منعقد شده است و البته کمیسیونی در کمیته ملی المپیک ایران تشکیل شده که در این رابطه عمل می کند.
توریسم ورزشی در برخی از کشورهای جهان چنان دارای اهمیت است که در برخی از آنها فعالیت های مربوط به توریسم و ورزش در قالب یک وزارتخانه ویژه به نام Sport Tourism امور مربوطه را برنامه ریزی و اجرا می کند. همچنین سازمان ملل از سال۲۰۰۱ تاکنون سال های جهانی برنامه خود را با عنوان سال جهانی توریسم- اکوتوریسم و سال ورزش نامگذاری و معرفی نموده است. حال با در نظر گرفتن مطالب عنوان شده و با مطالعه سیاست های عمومی (کلان) می توانیم بسیاری از موضوعات مهم را مورد بررسی، تجزیه و تحلیل قرار دهیم.
موضوعاتی که مورد علاقه و توجه بسیاری از گروه های بانوان است. از بخش توریسم سازمان ها و دانشجویان جهانگردی گرفته تا آن دسته از پژوهشگرانی که در زمینه مربوطه و حتی به ظاهر غیرمربوط به جهانگردی تحقیق می کنند. (اقتصاد، جغرافیا، تاریخ، جامعه شناسی و…)این موضوعات مهم عبارتند از: طبیعت سیاسی فرایند سیاست گذاری توریسم- مشارکت مردم در برنامه ریزی و سیاست گذاری توریسم- منابع قدرت در سیاست گذاری توریسم- شیوه و نوع انتخاب مدیران دولتی در محیط های سیاسی- اثر بخشی سیاست های ترویسم. بنا بر عقیده بسیاری از کارشناسان صنعت گردشگری، توریسم دانشی چندرشته ای است که اگر بدون انسجام تجزیه وتحلیل سیاسی دقیق، توسعه و تکامل یابد قطعاً کامل نمی گردد. یکی از این رشته ها توریسم ورزشی و یا به بیانی دیگر گردشگری ورزشی است.
موضوعی تلفیق شده از دو صنعت جذاب ورزش و گردشگری، صنعتی که بسیاری از کشورهای دنیا سرمایه گذاری های کلان را برای توسعه آن انجام می دهند چرا که اثرات ورزش و جهانگردی بر اقتصاد کشورها تأثیرگذار است. بنابراین با وجود اختلاف ظاهری ورزش و گردشگری باید به قرابت بیش از پیش این دو مقوله به یکدیگر اذعان داشت زیرا با توجه به ۳ عنصر مهم توریسم یعنی «جاذبه های فرهنگی، طبیعی و ورزشی» که به عبارتی سه موتور توسعه پایدار محسوب می شوند رشد قابل توجه توریسم در ۵۰ سال گذشته یکی از مهم ترین پدیده های اقتصادی و اجتماعی در قرن بیستم بوده است.
از سوی دیگر فرار انسان ها از زندگی ماشینی و تمایل به انجام فعالیت های ورزشی و تفریحی در طبیعت بستر مناسبی را برای سرمایه گذاری در صنعت توریسم فراهم آورده زیرا براساس برآورد سازمان جهانی جهانگردی ۱۲ میلیارد دلار درآمد حاصل از همین موضوع بوده است. بنابراین قرن ۲۱ قرن برداشتن گام های طلایی برای حفاظت از طبیعت معنویت و سلامت است و در این راستا جوامع انسانی و همچنین بانوان نقش بسیار سازنده ای به سوی آینده خواهند داشت.

تورنمنت ورزشی1
– توریسم ورزشی چیست و توریست ورزشی کیست؟
مشارکت در حرکت های مختلف ورزشی فعال و یا غیرفعال و طریق سازماندهی عوامل اقتصادی- تجارتی از کشور مبدأ به کشور مقصد و سفرهای پیش آمده در این میان را توریسم ورزشی می نامند. توریست ورزشی شخصی است که توسط یک تور ورزشی از رشته ورزشی مورد دلخواه به عنوان تماشاچی همانند بازی های آسیایی، جهانی، بازی های المپیک و یا بازی های ویژه بانوان بازدید نماینده و یا تمایل دارند در رویدادهای ورزشی مشارکت نمایند. توریست های ورزشی می توانند براساس اهداف ورزشی به ۳ طبقه تقسیم شوند.
الف) مشارکت کنندگان در رویداها (ورزشکاران)
ب) تماشاچیان ورزشی
ج) عاشقان ورزشی
مشارکت کنندگان ورزشی به آن دسته از اشخاص گفته می شود که هدف از سفر آنها مشارکت در رویدادهای ورزشی سازماندهی شده باشد (رقابتی یا غیررقابتی). تماشاچیان آن دسته از افرادی هستند که هدف از سفر برای آنها حضور در رویدادهای ورزشی است.
عاشقانه ورزشی آن دسته از اشخاص هستند که هدف از سفر برای آنها حضور در رویدادهای ورزشی است که خود تدارکات آن را مهیا ساخته اند. با توجه به منابع موجود در کشور می توان راه را برای توسعه این صنعت گشود و همچنین با توجه به رشد جمعیت برای غنی سازی اوقات فراغت بانوان و خانواده ها، برنامه ریزی های بسیار انجام داد زیرا ایران با گستردگی خاک خود امتیازات طبیعی و ورزشی بی شماری دارد و قادر است برای جذب گردشگران ورزشی مطرح باشد.
در این میان آنچه که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، جاذبه های گردشگری بی شمار کشور ایران است که به گواهی همه کارشناسان گردشگری داخلی و خارجی کشور ما را در ردیف ۱۰ کشور پرجاذبه دنیا قرار داده است و برگزاری تورنمنت های رده بالای جهانی می تواند کارکرد بسیار مؤثری در شناخته شدن هر چه بیشتر این جاذبه ها داشته باشد. در این باره دبیر کمیته راهبردی گردشگری ورزشی کشور با اشاره به محور قرار گرفتن ایران در کمیته بین المللی گردشگری ورزشی می گوید: «برای جلب نظر کشورهای دنیا به توریسم کشورمان، ضروری است به صورت حرفه ای وارد این مقوله شویم که تشکیل کمیته بین المللی ورزشی و در کنار آن برپایی همایش های بین المللی زمینه تعاملات بیشتری را در عرضه بین الملل برای کشور و صنعت گردشگری ما به ارمغان خواهد آورد».
دکتر اسرافیل شفیع زاده، مدرس دانشگاه و عضو هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی کشور و رئیس هیأت مدیره شرکت یاسمین پارسه که در زمینه جذب گردشگران بین المللی فعال است نیز درباره پتانسیل های موجود در کشور ما برای توریسم ورزشی می گوید: «قاعدتاً در مورد توریسم ورزشی، ما امکانات زیادی به شکل طبیعی در اختیار داریم. وقتی ما راجع به توریسم ورزشی صحبت می کنیم نگاه همه ما متوجه پیست های اسکی است که می تواند زمینه خوبی برای توسعه فعالیت های ورزشی زمستانی باشد. یا نوعاً فعالیت هایی که تأکیدش بر استفاده از منابع آبی است.
مانند ورزش قایقرانی، چنین پتانسیل هایی در کشور ما وجود دارد و همین طور فعالیت هایی که به شکل سازمان یافته در قالب فعالیت های ورزشی در رودخانه ها و آب راه ها می تواند شکل بگیرد. این ها همه فرصت های خوبی در اختیار می گذارد که در فصول مختلف از این پتانسیل ها می توان بهره های بیشتری گرفت. می توانیم این موضوع را در نظر بگیریم که بسیاری از تیم های ورزشی مانند تیم های فوتبال، اردوهای خودشان را در فصول مختلف در کشورهای مختلفی برگزار می کنند.
مثلاً ایران به دلیل تنوع آب و هوایی، می تواند این امکان را در اختیار بسیاری از تیم های آسیایی و اروپایی قرار دهد تا آنها بتوانند اردوهایشان را در ایران برگزار کنند. مشروط بر این که از نظر زیرساخت ها سرمایه گذاری های مناسب صورت بگیرد و به نوعی زمینه جذب این تیم ها فراهم شود.
شما می دانید در ترکیه سرمایه گذاری های بسیار خوبی در زمینه ایجاد اردوهای ورزشی صورت گرفته و ترکیه مقصد مهمی برای ایجاد اردوهای تیم های ورزشی محسوب می شود. طبیعی است که در کشور ما هم چنانچه مدنظر است از پتانسیل های موجود در حوزه توریسم ورزشی بهره گیری شود. قاعدتاً باید شرایط و فضای مناسب برای آن فراهم شود.
رئیس کمیته ملی المپیک نیز در باره توریسم ورزشی می گوید: «ورزش زمینه بسیار خوب و مناسبی برای جذب و توسعه توریسم است.» دکتر قراخانلو ادامه می دهد: «اهمیت توریسم در منطقه و جهان مسأله بسیار مهمی است و ما اکنون شاهد تبلیغات وسیع کشورهای آسیایی کوچک و منطقه برای جذب توریسم هستیم. ما نیز با توجه به منابع و ارزش های کشور خود در زمینه جذب توریسم باید گام های بسیاری برداریم».
او معتقد است: «ما در کمیته ملی المپیک با تشکیل کمیسیونی به نام توریسم ورزش این مسأله را به جدیت پیگیری می کنیم و با هماهنگی های لازم و تأکیدات سازمان تربیت بدنی بر این مهم سعی داریم که با تشکیل کمیته هایی در فدراسیون های ورزشی در جذب توریسم ورزشی قدم برداریم.» رئیس کمیته ملی المپیک در ادامه خاطرنشان می کند: «ما باید میهمانان ورزشکاران خارجی را که برای مسابقه ها به ایران می آیند تبدیل به توریسم ورزشی کنیم و همچنین به ورزشکاران خود الزام کنیم تا در مسابقه ها برون مرزی ضمن آشنایی با آداب و سنن آن کشور ها، فرهنگ خود را معرفی نمایند».
بد نیست این نوشته را با بخش دیگری از مقاله ارسالی سیدعلی موسوی قمی نایب رئیس انجمن ورزشی آیکیدوی ایران به پایان ببریم. او با تشریح فواید برگزاری تورنمنت های بزرگ بین المللی برای کشورهای میزبان به نکته جالبی درباره ایران اشاره می کند. می نویسد: « توجه به امکانات و زیرساخت های موجود در هر کشور از نکات مهم و کلیدی است که هرگز نباید مورد غفلت واقع شود. در کشور پهناور ما نیز در کنار هزاران نوع جاذبه جهانگردی و تاریخی که وجود دارد و موجب افتخار ایران و ایرانی است، از لحاظ پتانسیل های لازم جهت راه اندازی فعالیت های مختلف ورزشی در سطح ایده آل و مطلوبی قرار داریم. به نحوی که متأثر از ظرایف متنوع اقلیمی، توانایی راه اندازی و ایجاد سایت های بسیار عظیم و مجهز ورزشی در کشور و در نقاط مختلف وجود دارد.
ولی عملکرد ضعیف برخی ازمدیران سازمان تربیت بدنی نشان دهنده آن است که ما در اجرای مواردی از برنامه های ورزشی بسیار نامطلوب عمل کرده ایم و حتی در مواردی برنامه ریزی نداشته و نداریم که مدیریت ورزش کلان کشور باید به این امر توجه وافری نماید».
به هر حال برگزاری تورنمنت های ورزشی آن هم در سطوح بالای بین المللی و تحولات عظیم و مثبت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی که برای کشور میزبان به ارمغان می آورد، به قدری برای کشورهای توسعه یافته و مترقی اهمیت دارد که بسیاری از دولتمردان این کشورها برای به دست آوردن میزبانی رقابت هایی همچون المپیک، جام جهانی و مسابقات منطقه ای و قاره ای به انواع راه ها و روش ها متوسل می شوند. تا جایی که حتی حاضرند از راه های غیر قانونی نیز برای رسیدن به این موفقیت استفاده نمایند.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-12-07 11:03:06Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comHOÿ®ß`i¢P

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-12-07 11:03:06Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comHOÿ®ß`i¢P

معصومه وروانی
منبع : روزنامه ایران

اشتراک گذاری مطلب
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedinدیدگاهتان را بنویسید