Search
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸
  • :
  • :

موزه ی طبیعت و حیات وحش ایران (داراباد)

موزه ی طبیعت و حیات وحش ایران (داراباد) در سال ۷۲ توسط دکتر هدایت الله تاجبخش به کمک شهرداری تهران و سازمان محیط زیست احداث شده است همچنین موزه در سال ۱۳۷۶ به عضویت شورای بین المللی موزه ها ( ICOM) و کمیسیون آموزش و ارتباطات سازمان جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN-CEC) در آمد و در همین سال به شبکه جهانی اینترنت نیز پیوست.
موزه از بخش های مختلفی تشکیل شده است که شامل :
سالن حیوانات تاکسیدرمی شده : حیوانات شمال ایران ، جنوب و مرکز ایران و آمریکای شمالی ، اروپا و آسیا میانه ، آفریقا

7
قسمت حیوانات زنده محوطه: عقاب، شاه بوف، بز، آهو و مار پیتون، طاووس و کاسکو و طوطی و کبک و …. می باشد .
سالن پروانه ها و حشرات تاکسیدرمی شده : این سالن درشمال محوطه موزه قرار دارد و به منظور آشنایی با انواع بومی و غیر بومی پروانه ها که جزو زیباترین حشرات هستند بر پا شده است.در این سالن علاوه بر به نمایش گذاشتن پروانه ها انواع مختلفی از قال بالان ، عقرب ها و رتیل ها نیز دیده می شود .
سالن آبزیان و خزندگان زنده: جانوران زنده این سالن شامل جانوران مربوط به دو رده خزندگان و ماهی ها است. در بخش آبزیان نمونه های گوناگونی از ماهیان آب شیرین شامل نمونه هایی از آسیا، آفریقا، آمریکای جنوبی و ماهیان آب شور شامل نمونه هایی از خلیج فارس است. تنوع رنگی این موجودات همراه با حرکات زیبای آنها در آب چشم نواز است.
در بخش خزندگان انواع مارهای سمی، نیمه سمی نگهداری می شوند که در بر گیرنده گونه هایی است که در ایران نیز پراکندگی دارند. در این سالن همچنین نمونه هایی از خزندگان و آبزیان تاکسیدرمی شده نیز به نمایش در آمده اند.

1
برکه: پرندگان آبزی و کنار آبزی ایران و جهان به صورت زنده در کنار هم

10
کارگاه تاکسیدرمی: در کارگاه تاکسیدرمی با چگونگی فن حفظ و نگهداری موجودات به صورت غیر زنده آشنا می شوید در این قسمت ساخت دیوراما که شبیه سازی موجودات تاکسیدرمی شده در محیط زیست طبیعی آنهاست نیز انجام میشود. این کارگاه شامل قسمتهای مختلف تاکسیدرمی پرندگان، پستانداران، خزندگان، آبزیان، و اتاله حشرات است. در کارگاه تاکسیدرمی نمونه ای از ماهی های تاکسیدرمی شده و تعدادی از سخت پوستان و حشرات اتاله شده نیز به نمایش در آمده اند. این کارگاه توسط استاد و پدر تاکسیدرمی نوین در ایران آقای دکتر هدایت الله تاجبخش اداره میگردد .
لازم به ذکر است اغلب گیاهانی که در محوطه ی باز موزه مشاهده می فرمایید از نوع نژاد های خاص محسوب میگردند این مجموعه توسط استاد نعمتی اداره می گردد .

2

3

4

5

6

9
آدرس موزه : میدان نیاوران، خیابان دارآباد، بعد از آجودانیه، خیابان موزه
تلفن: ۲۲۲۹۰۰۰۲ – ۲۲۸۰۳۵۳۹
فکس: ۲۲۲۸۸۲۵۴
ساعات بازدید : همه روزه ۸ تا ۱۲ و ۱۳تا ۱۸
پاسخی بگذارید