Search
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸
  • :
  • :

مارمولک چشم ماری با نام علمی ophisops elegans یکی از زیباترین مارمولک ها در آسیا در موزه حیات وحش دارآباد

2

مارمولک چشم ماری با نام علمی ophisops elegans یکی از زیباترین مارمولک ها در آسیا می باشد که در بیشتر نواحی شمالی و شمال غربی و غرب و جنوب شرقی کشورمان پراکندگی دارد و میتوان گفت که نسبتا پراکندگی و جمعیت خوبی را دارا می باشند .
دیدن و یا پیدا کردن این جاندار در طبیعت کاری بس دشوار می باشد زیرا ترکیب رنگ ها در بدنش و استتار خوب جاندار اجازه را به دوستارانش نمیدهد که بتوانند آنها را در میان صخره ها یا علف ها پیدا نمایند و برای دیدن آنها در طبیعت باید کمی صبر پیشه کرد .
از مشخصات ریخت شناسی یا مورفولوژی جاندار می توان به موارد زیر اشاره نمود :
۱٫ سطح روی سر صاف
۲٫ ۲۷ تا ۲۸ فلس و پلاک اطراف ناحیه میانی بدن
۳٫ پوزه کوتاهتر از پهنای سر در بین دو چشم
۴٫ فلسهای روی ناحیه گردن کوچک و دانه ای شکل
۵٫ فلسهای بالای چشمی از فلسهای بالای مژه ای توسط ردیفی از فلسهای دانه ای کوچک جدا شده اند.
۶٫ ناحیه یقه ( از سمت گردن به سمت پوزه ) باریک شده است .
۷٫ ۵ عدد انگشت در هر دست
۸٫ وجود خطوطی سفید و قهوه ای رنگ در امتداد طول بدنشان
۹٫ اندازه ی طول دم آنها دو برابر طول کل بدنشان می باشد
ترکیب خدادادی رنگ ها در بدن این جاندار شامل :
سطح فوقانی بدنش مایل به قهوه ای و زیتونی مایل به سبز با دو نوار جانبی پشتی روشن ( سفید یا متمایل به سفید) که در قسمت فوقانی از حاشیه بالای مژه ای تا دم امتداد می یابد لازم به یاداوری است که این خطوط در قسمت تحتانی از زیر چشم و از گوش گذشته و در امتداد پهلوها تا اندامهای حرکتی عقبی امتداد می یابد، حاشیه فوقانی نوار جانبی پشتی با نقاط سیاه پوشیده شده است، نوارهای روشن گاهی وجود ندارند، خط میانی پشتی سیاه و تقریباً روی گردن وجود دارند و ردیفی از نقاط کوچک میانی پشتی در جاندار دیده می شود. لب بالا کناره های گردن و فاصله بین نوارهای روشن با نقاط سیاه ناحیه شکمی سفید مایل به سبز و نیمه انتهایی در دم اغلب مایل به قرمز می باشد.
از رفتار این مارمولک می توان به : روز فعال بودن آنها ( جمع آوری غذا در طول روز و استراحت در شب ) اشاره نمود که نشان دهنده نیاز مبرم این جاندار ( بویژه پوست این نوع مارمولک ) به آفتاب و نور خورشید می باشد.
نواحی بیابانی، نیمه بیابانی، مدیترانه ای و کوهستانی، در دشت ها و شنزار، سنگلاخی ها، چینهای آذرین با خرده سنگها، دامنه های رسوبی صخره ای، تپه ها، سراشیبی دامنه ها با پوشش گیاهی غنی تا فقیر، استپی، اراضی جنگلی (کمتر)، بوته زارها ، نواحی خشک و فاقد گیاه و زمینهای کشاورزی از جمله زیستگاه های این جاندار به حساب می آید.
اغلب در مکانهای آفتابگیر فعالیت می کنند ؛ در لابلای سنگها, شکاف سنگها, دیواره ها , حفره ها و غیره مخفی می شوند.
آنها اغلب از بند پایانی خشکی زی نظیر قاب بالان ( خانواده نیمی از حشرات ) , مورچه ها , لارو حشرات , عنکبوتها , رتیل ها و … تغذیه می نمایند .
اغلب در اواخر بهار و اواخر تابستان تخم گذاری می کنند و بچه مارمولک ها بیشتر در اوایل پاییز به دنیا می آیند ، در ضمن نوزادهای تازه از تخم بیرون آمده دارای نوارهای مشخص زرد روشن و قهوه ای شکلاتی می باشند .
این مارمولک زیبا از هند تا بلغارستان , از ارمنستان تا گرجستان , عراق تا لبنان , یونان , اردن تا الجزایر و ایران و کشور های آسیایی پراکندگی دارد .
در ادامه شما را دعوت به تماشای تصاویری از این گونه که نگارنده شخصا در ارتفاعات تهران ثبت نموده است مینمایم . ( محل دقیق را نمی َتوان گفت زیرا عده ای از انسان نمایان امکان دارد برای سود و درآمد خودشان طبیعت زیبای آنجا و زندگی این گونه از مارمولک ها را به خطر بیاندازند ) به این جهت امید است طبیعت دوستان عذر نگارنده را پذیرا باشند .
منبع: کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن
پاسخی بگذارید