Search
دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹
  • :
  • :

نخستین بومکده شهرستان تفت نارتی تی

2-nart

نارتی تی یا شکوفه انار، نام نخستین بوم کده شهرستان تفت است، بوم کده ای که با مدیریت یک زوج جوان تحصیل کرده زرتشتی کارش را همزمان با جشن سده اغاز کرده است.

1-nart

به گزارش صبح تفت، بومکده، اقامتگاه های سنتی هستند که مهمانان فراتر از اسکان موقت را تجربه می کنند و به نوعی زندگی بومی و سنتی مردم آن شهر یا روستا را لمس می کنند. به زبان ساده تر، اگر هتل به شما یک اقامت مرفه و آسوده می دهد، بومکده به شما تجربه یک سبک زندگی را می دهد، کمتر کسی پیدا می شود که به واسطه ی تجربه امکانات یک هتل، دست به سفر بزند، اما بیشتر مهمانان یک بومکده، هدف اصلی شان اقامت در آن خانه سنتی است.

3-nart
در ایران بومکده های شناخته شده ی قابل توجهی وجود دارد از جمله آتشونی در روستای گرمه، خانه نقلی در کاشان، خانه گلی در گیلان و …، همچنین بومکده های زیادی نیز به دنبال مجوز و در حال راه اندازی هستند. در این میان نارتی تی نخستین بومکده شهرستان تفت همزمان با جشن سده راه اندازی شد، رامتین شهرت کارشناس ارشد و دانشجوی ممتاز مدیریت گردشگری به همراه همسرش تینا نمیرانیان کارشناس ارشد زمین شناسی، گردانندگان این بومکده هستند.

4-nart
این دو جوان زرتشتی با مهاجرت برعکس از تهران و یزد، راهی شهرستان تفت شده اند، خانه ی قدیمی پدربزرگ را بازسازی نموده اند، مجوزهای لازم را دریافت کرده اند و هم اکنون، در نارتی تی میزبان مهمانانی خواهند بود که می خواهند یک سبک زندگی خاص را تجربه کنند، آنها در نارتی تی محیطی را ایجاد کرده اند که مهمانان حفظ و نگهداری چهار آخشیج را بیش از هر چیزی لمس کنند و با زندگی و سنتهای یک خانواده زرتشتی آشنا شوند.

5-nart
آیین گشایش این خانه، اواخر آذر ماه با برگزاری جشن خوانی انجام شد و از جشن سده به صورت رسمی آغاز به کار کرده است، از رامتین می خواهیم تا هدفش را از راه اندازی این خانه بگوید، در پاسخ می شنویم:
این خانه برای ما هم کسب و کار است و هم آشیانه زندگی، در محیطی به دور از استرس و آلودگی، از سوی دیگر اینجا بیشتر بوی درستکار می دهد و طبیعتش به انسان آرامش را هدیه می کند. ما تصمیم گرفتیم اقتصادی داشته باشیم که فرهنگمان را حفظ کند درست همانکاری که بومکده ها انجام می دهند. از سوی دیگر از خالی بودن خانه های روستاهای زرتشتی نشین ناراحت بودیم آمدیم تا اگر موفق شدیم آغاز گر راهی باشیم برای دیگرانی که دلشان زندگی آرام تر و سالم تری می خواهد.

6-nart
تینا نیز در پاسخ به این سئوال که «کسب و کار پر ریسکی نیست؟» می گوید:
کسب و کار کم ریسکی است چرا که ما بالاخره باید منزلی تهیه می کردیم حال این خانه هم خانه و هم کسب و کار ماست. از این جهت پیش خودمان گفتیم که حتی اگر موفق هم نبودیم منزل که داریم. اما خوشبختانه در این دو ماه بیش از انتظارمان مسافر داشتیم و مطمئن هستیم هر کس در خانه ما اقامت کند با رضایت کامل می رود. از سوی دیگر با پشتیانی و دلگرمی خانواده هایمان و اهالی راحت آباد تفت هیچ ریسکی جدی نخواهد شد. و ما از تمامی آنها بسیار سپاس گزاریم.

7-nart

8-nart

9-nart

10-nart

11-nart

12-nart

13-nart

14-nart

15-nart

16-nart

17-nart

18-nart
پاسخی بگذارید